Sıkça Sorulan Sorular

logo

Freelance çalışan 20 kadının girişimiyle kurulan kooperatif, kadınların iş hayatında karşılaştığı mobbing ve ücret eşitsizliğine karşı bir alternatif oluşturmanın yanı sıra aracı olmadan, üreticinin tüketiciyle doğrudan buluştuğu bir platform olmayı hedefliyor.

Kadın Yazılım Tasarım Kolektifi nedir, neyi amaçlar?

Kolektifimiz bir kadın kooperatifi girişimidir. Freelance olarak çalışan yazılımcı, tasarımcı, metin yazarı, çevirmen, sosyal medya uzmanı, muhasebeci gibi bilgisayar başında çalışan kadınları bir araya getirmeyi, üyelerine müşteri bulma, sözleşme yapma, fiyat belirleme, ödeme alma, eğitimler alarak kendini geliştirme, daha çok insana ulaşarak çevre oluşturma ve dayanışma gibi konularda destek olmayı amaçlar.

Sizi böyle bir oluşum kurmaya iten sebep neydi? Freelance çalışanlar için bir iş havuzu oluşturmak mı, yoksa iş dünyasındaki ataerkil düzene karşı bir başkaldırı mı?

Kadınlar için ofis koşulları, özellikle yazılım alanında çok kötü. Güvencesiz çalışma, mobbing, ayrımcılık, eşit işe düşük ücret, iş bulamama, doğum izni gibi haklardan yararlandırılmama, çocuk sahibi olan kadınları işe almama veya çocuk planlarını sorma, kadınlar olarak maruz kaldığımız konulardan birkaçı. Asıl motivasyonumuz, bu yapıları besleyen kurumsal aracıları ortadan kaldırmak aslında. Çünkü, politika yapmanın, belirli bir duruş sergilemenin dahi yetmediği durumlar var.

İnsanlar neden Kadın Yazılım Tasarım Kolektifi ile çalışmalı?

Halihazırda freelancerlar ile iş yapılabilecek onları bir araya getiren oluşumlar mevcut ancak bu oluşumlarda amaçlanan, rekabet ortamı yaratarak fiyatı düşürmek. Bu da hem kalitenin düşmesine neden oluyor hem de üretenler arasında iş birliği olanağı sağlamıyor. Bunun yerine kolektifimizde tıpkı bir havayolundaki pilotlar gibi arada rekabet olmadan, iş birliğini, verimliliği ve kaliteyi hedefleyerek iş yükünü paylaşacağız. En büyük avantajımız ise, arada aracı olmadan, üreticinin tüketiciyle doğrudan ve güvenli bir şekilde buluştuğu bir platform olmamız.

Yazılım, tasarım gibi işler yaptırmak isteyen girişimcilerin en büyük sorunu, işlerin zamanında teslim edilmiyor oluşu. Ayrıca kaliteli yazılımcı, tasarımcı, çevirmene doğrudan ulaşmak zor. İnternette büyük bir bilgi kirliliği var. Kaliteyi arayan ve bu yüzden ajanslar veya aracılar üzerinden iş yaptırmak isteyen girişimciler, fahiş fiyatlarla karşılaşmakta.

Örneğin bir ajansın, 4500 liraya freelance olarak tasarımcıya yaptırdığı mikro web sitesi işini, ulusal bir havayolu şirketine 120.000 liraya satması gibi durumlar duyulmadık şeyler değil.

Nasıl bebeğimize yedireceğimiz meyveyi ve sebzeyi aracısız olarak doğrudan üreticisinden aldığımızda daha kaliteli ürüne ulaşabiliyorsak, kooperatif üzerinden doğrudan gerçek insanlarla çalıştığımızda da istediğimiz kaliteye, insani muameleye ve düzgün fiyatlara ulaşmamız mümkün.

Ayrıca, ödeme sistemimiz hayata geçtiğinde, iş gecikme garantisi vereceğiz. Yani yazılım/tasarım işi geciktiğinde ücreti iade edeceğiz.

Çalışanlar için avantajı ise, fatura kesmek için şahıs şirketi kurma zorunluluğunu ortadan kaldırıyor oluşumuz. Çalışan şahıs şirketi kurduğunda, muhasebeci, kuruluş işlemleri gibi masraflar yıllık 5000 liraya çıkabiliyor. Bu tek başına çalışarak ve ev geçindirmeye çalışan bir kadın için can sıkıcı bir para.

Ayrıca freelance çalışanın, bir iş için hangi sözleşmeyi hangi fiyatla keseceği konusu bir muamma. Kooperatif ile iş yapan girişimcinin %50 ön ödeme yapma zorunluluğu var. Kolektife üye olan çalışanlar, müşteri ile sözleşme yapma aşamasından ödeme alma aşamasına kadar kolektiften destek alacaklar ve güvende olduklarını bilecekler. Ayrıca, sektörlerinden, kendileri ile aynı işi yapan kadınlara ulaşabilecekler. Özellikle erkeklerin başarılı olduğu bir konu olan çevre edinme konusunda da kolektifimiz büyük bir fırsat.

Size katılmak isteyen kadınlarda ne gibi kriterler arıyorsunuz ve onlara ne söylemek istersiniz?

Bilgisayar başında freelance çalışan ve kendini kadın olarak tanımlayan ya da herhangi bir cinsiyete ait hissetmeyen bütün bireyler kooperatifimize katılabilir. Birlikte çalışarak, birlikte üretirsek başarılı olabiliriz, çünkü bizler “Kadın kadının yurdudur” diyor ve el birliğiyle, kaliteli işler üreterek geçinebileceğimizi ve kimseye muhtaç olmadan ekonomik özgürlüğümüzü kazanarak özgür bireyler olacağımızı biliyoruz.

Kolektif ne yapmayı amaçlıyor? Hangi konularda danışmanlık verecek?

Freelancer üyelerimize, müşteri bulma, sözleşme yapma, fiyat belirleme ve fatura kesme hizmetleri sağlamayı amaçlıyoruz. Bizi bir taksi durağı ya da nakliye kooperatifi gibi düşünebilirsiniz, (bütün şartlar olumluysa, hava muhalefeti, yol durumu, şoförün sağlığı vs) gideceğiniz mesafe için ne ödeyeceğiniz ve yolculuğun ne kadar süreceği bellidir, sıradaki taksiye geçip adresi vermeniz yeterlidir.

Danışmanlık ve uzmanlık konularımız daha çeşitlenecek gibi görünüyor, halihazırda; yazılım, tasarım, tercümanlık, muhasebe, sosyal medya danışmanlığı, çevirmenlik ve içerik üretimi var fakat bilgisayar başında freelance çalışan bütün kadınlara ulaşma hedefimiz var.

Ücretli olarak mı yoksa ücretsiz olarak mı verilecek danışmanlık hizmetleri?

Bir B planı oluşturmak için çıktık yola, onun için önceliğimiz kendimize bütçe sağlamak, her üye yaptığı işin ücretini alacak. Ücretsiz eğitimler vermek ve açık kaynaklı yazılımlar oluşturmak da hedeflerimizin arasında.

Size ulaşmak isteyen kadınlara neler söylemek istersiniz?

Kalıplar kırılmazsa, kalıplara ihtiyacımız olmadığını anlayamayız. Mevcut kalıplar bizi sıksa da , aman ağzımızın tadı bozulmasın, herkesin bir bildiği vardır diye, sessiz kalmayacağız. Kadın olarak bize karşı yapılan her türlü yanlışa ses çıkaracak ve ekonomik özgürlüğümüzü kazanacağız.

Sınırları aşıp, yeni dünyalar inşa etmek isteyenler bize katılsınlar çünkü evren tek bir bakış açısıyla görebileceğimizden fazlası. Hayat sınırlı bir süre ve belki bu yolda o hayalini kurduğumuz yeni dünyayı görmeye yetmeyecek, belki yetecek ama tadını çıkarmaya gücün kalmayacak, madalyonun iki yüzü var. Hep muhteşem bir tablo çizersek gerçeklikten koparız.

Bize katılacak kadınların her şeyin farkında olduklarını ve her şeyi göze alacaklarını biliyoruz, yükleri varsa ortak olup hafifletmeye çalışacağız, mutluluklarına ortak olup çoğaltacağız. Emeklerinin karşılığına senden başkası el süremeyecek. Asla yalnız yürümeyeceksin!